Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa II edycja

Idee Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa poparło ponad 400 tys. osób. To niemal siedem razy więcej niż przed rokiem!

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wraz z partnerami od końca maja 2011 edukowała Polaków z zakresu bezpieczeństwa drogowego. Idee Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa za pośrednictwem strony internetowej kampanii poparło w tym roku ponad 400 tys. osób. To niemal siedem razy więcej niż przed rokiem!

W ramach Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa przez cały czerwiec w różnych miastach Polski odbywało się kilkanaście happeningów edukacyjnych. Organizatorzy przygotowali m.in. symulacje wypadków, pokazy akcji ratowniczych, ćwiczenia z obrony cywilnej, konkursy dla najmłodszych. Finał akcji to „Weekend bez Ofiar" - weekend 24-26 czerwca , pierwszy weekend wakacji, kiedy na polskie drogi wyjeżdżają tysiące Polaków. Finałowy piknik edukacyjny odbywał się w Parku Szczęśliwickim w Warszawie.

Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa ma zbudować wokół idei bezpieczeństwa drogowego narodową koalicję wszystkich uczestników ruchu drogowego: kierowców, pasażerów, rowerzystów i pieszych. Najważniejszym elementem akcji, a także gwarancją jej sukcesu, jest przyłączenie się jak największej liczby osób, które stosować będą zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Tylko wtedy, gdy zmiana w zachowaniu użytkowników dróg, będzie można przekonać się czy Narodowy nastąpi Eksperyment Bezpieczeństwa ma wpływ na zmniejszenie liczby ofiar wypadków.

Andrzej Maciejewski, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad:
- Kiedy słyszymy o niebezpiecznych kierowcach, to nie myślimy o sobie. Wydaje nam się, że to ci, którzy jadą szybciej niż my. Nie zastanawiamy się nad własnym zachowaniem w ruchu drogowym. Dlatego organizatorzy Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa planują kolejne edycje imprezy. Będziemy powtarzać akcję tak długo, aż podniesiemy świadomość użytkowników dróg i zmienimy ich zachowanie na tyle, że urzeczywistni się wreszcie weekend bez ofiar.

Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar" to wizja, do osiągnięcia której powinni dążyć wszyscy, którzy poruszają się po polskich drogach. Zdajemy sobie sprawę, że uzyskanie zerowej statystyki wypadków w krótkim czasie nie jest możliwe. Dążymy jednak, by stało się to w niedalekiej przyszłości. Kładziemy duży nacisk na wskazywanie błędnych i promowanie dobrych zachowań szczególnie wśród kierowców, stąd akcji towarzyszy kampania informacyjno-edukacyjna. Cieszymy się, że akcję wspierają gremialnie największe polskie media oraz instytucje publiczne.

Organizator i Partnerzy

Organizatorem Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar" jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Partnerzy przedsięwzięcia: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Zdrowia, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Główna Policji, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Patronat honorowy objął Minister Infrastruktury. Akcję wspierają media ogólnopolskie i regionalne.
Więcej informacji: www.weekendbezofiar.pl

www.drogizaufania.pl, projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską,
ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.